piątek, 22 stycznia 2016

2016- ROK POLSKIEJ WEŁNY

Pomysł został ciepło przyjęty, więc samowładczo ogłaszam, że rok 2016 jest ROKIEM POLSKIEJ WEŁNY.

Po co? Dlaczego? Jaki sens?
Zrzeszam się głównie z Prządkami Polskimi i wiem, że najczęściej zaopatrują się one w sprowadzane, bielone lub kolorowane czesanki producentów zagranicznych. Dalecy jesteśmy od przekonywania, że wełny sprowadzane są gorsze, a prządki mało patriotycznie podchodzą do sprawy. Nie mamy na celu przekonywać, czy wręcz wmawiać Polskiej Wełny, bo wiemy że jest ono w opłakanym stanie.

I o to cała sprawa się rozchodzi. 
Ogłoszenie 2016 roku, Rokiem Polskiej Wełny, ma na celu wzbudzić większe zainteresowanie tym produktem. Poruszyć pewne świadomości, starać podnieść na nowo tą część gospodarczych możliwości. Nie tylko u rzemieślników, którzy mogli by poznać wszystkie typy runa jakie oferują hodowane u nas owce, ale i samych hodowców, którzy większości nie doceniają tej części swoich zwierzat.

Dalecy jesteśmy od euforycznego wołania haseł o Roku Polskiej Wełny. Namawiania do gorącego zaangażowania się w uczestnictwo, choćby występowania pod emblematem. Rok Polskiej Wełny to zapowiedź ogromu pracy. Jest to zaczątek edukacji, która pod tym hasłem pomoże zrzeszyć się i wspólnie opracować pewne mechanizmy. 
Nie ma kierownika, ani nie będzie osób nadzorujących działania z tym związane. Rzemieślnicy muszą osobiście i sami na bazie doświadczeń wiedzieć czego wymagają (gdyż praca z runem jest wysoce zindywidualizowana i silnie ograniczona przerobowo w domowym warsztacie), hodowcy zaś muszą nauczyć się odpowiedniej strzyży, dbania o runo będące jeszcze na owcy, oraz wymaganego sortowania przed sprzedażą.

Rok Polskiej Wełny nie będzie boomem na nią, ale może zbudować pod taki solidne fundamenty. Akcja ta ma pobudzić chęci i uświadomić, że zainteresowanie działalnością hodowli wraz z przerobem wynikających z tego produktów, jest ogromne, a rynek zbytu otwarty.

Serdecznie zachęcam do ściągania jednorocznego logo i używania go do promocji swojej działalności.
Zachęcam także do korzystania z logo WYBIERAM POLSKIE RUNO, które funkcjonuje już od ponad roku.
Dziękuję za Wasze zainteresowanie i zaangażowanie.
Pragnę serdecznie podziękować Paulinie http://www.thelightofday.pl/, bez pomocy której mielibyśmy do dyspozycji wyłącznie zdjęcie odrysowanego ręcznie, wełnianego potworka, który w zamyśle miał być owcą. To dzięki jej pracy dysponujemy logo, które w lepszej rozdzielczości chętnie udostępnię drogą mailową.

mój mail lomnicka.karolina@gmail.com
zaczepiaj, pytaj, podsuwaj mi pomysły- razem możemy więcej

5 komentarzy:

 1. Ładne logo :)
  Właśnie dumam jak tu się w to włączyć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy umieścić logo u siebie na blogu, czy czasem na swoim funpage na facebooku by było ono widzialne i by się kojarzyło. Ja zachęcam by przede wszystkim spróbować polskiej wełny w przędzeniu i robótce, na koniec dzieląc się z nami wrażeniem. Opisem skąd i w jakim stanie wełna do Ciebie dotarła. Nie ukrywając żadnych minusów, bo to na nich chcemy się skupić, by je eliminować.

   Usuń
  2. Logo właśnie się zamieszcza :) Prządka ze mnie żadna, ale w tkaniu chętnie wypróbuję, jeśli ktoś będzie chciał odsprzedać.

   Usuń
 2. Bardzo ładne logo :) Dłubnę coś u siebie na temat akcji na FB i blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super :) Bo logo robiła Paulina, a spod jej ręki wychodzą tylko bardzo ładne rzeczy.

   Usuń